Merhaba Ziyaretçi

Kayıt olarak forum sitemizdeki tüm içeriklerden faydalanabilir, konu açabilir ve ek dosyaları indirebilirsiniz. Tüm özelliklerden yararlanmak için üye olabilirsiniz.

Kayıt ol Giriş yap

Windows 10'da Hazırda Beklet Nasıl Kapatılır

Adanalı

Flatkolik.Net
Yönetici
rank
Katılım
9 Haz 2018
Mesajlar
2,204
Puanları
83
Konum
Adana
Web sitesi
Siteye git
Cinsiyet
Bay
Windows 10’da Hazırda Beklet Nasıl Kapatılır?
Windows işletim sistemleri içinde en son çıkan Windows 10 bazı noktalarda Windows 8’in güncellenmiş halidir. Windows 8 ile birlikte gelen özelliklerden biri de Hazırda Beklet (Hibarnate) teknolojisidir.

Hibarnate Nedir?
Hibarnate yani Hazırda Beklet, Windows 8 ile kullanıcılara sunulmaya başlayan Windows 10 ile devam eden bir teknoloji. Bilgisayarın hızlı açılmasını sağlamak amacıyla oluşturulan bu teknoloji Windows işletim sistemleri içerisinde bulunan Uyku Modu teknolojisi ile fazla benzerlikler bulunmaktadır.

Uyku Modu Nedir?
Uyku Modu teknolojisi bilgisayarın hızlı açılmasını sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Bilgisayarımızla işimiz bittiğinde kapağını kapatırız. Bu durumda Windows işletim sistemleri ile birlikte oluşturduğu teknoloji devreye girer ve bilgisayar uykuya alınır.

Hibarnate ve Uyku Modu Arasındaki Farklar Nelerdir?
Uyku modunda bilgisayar içerisinde RAM hariç tüm unsurlar kapatılır. Hazırda Beklet teknolojisi ise tüm unsurları ve RAM’i kapatır. Fakat RAM’de bulunan bilgiler sabit diskte özel bir yere kaydedilir. Bilgisayarı açtığınızda bu bilgiler hızlı bir şekilde RAM’e geçer ve bilgisayarınız hızlı bir şekilde açılır.

Buradan da anlaşılacağı gibi bu iki teknoloji arasında büyük bir fark yoktur.

Hibarnate Windows 10’da Nasıl Açılır Ve Kapatılır?
Windows 10 İşletim Sistemi yüklü olan bilgisayarlarda Hibarnate aktif değildir. Eğer bu özelliğe ihtiyacım yok diyorsanız aktif etmeyebilirsiniz. Eğer sonradan gerek yok ben kapatmak istiyorum diyorsanız, aşağıda anlatılan bölümde kapatabilirsiniz.
Eğer Hibarnate’yi kullanmak istiyorsanız öncelikle kullanılmayan ayarları değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için ayarlardan Güç ve Uyku bölümünden ek güç ayarları açın. Burada bulunan şu anda kullanılmayan ayarları değiştirin seçeneğini açarak alt tarafta hibarnateyi etkinleştirin.

Windows İşletim Sistemlerinde Bulunan Bilgisayarı Açmak Ve Kapatmak İçin Gerekli Teknolojiler Nelerdir?

Oturumu Kapat

Bilgisayarınızı ortak kullanıyorsanız kendi işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra oturumunuzu kapatarak başka kullanıcıların size ait olan oturuma ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Kullanıcı Değiştir
Bilgisayarınızda kayıtlı olan farklı kullanıcılar yani oturumlar arasında değişiklik yapmanızı sağlar. Oturumu Kapat komutu uygulandığında oturum tamamen kapatılırken Kullanıcı değiştirildiğinde önceki kullanıcı açık kalacaktır.

Bilgisayarı Kapat
Bu teknoloji isminden de anlaşılacağı gibi tüm sistemleri kapatır.

Yeniden Başlat
Bazı kurulum (setup) dosyalarını kullandığınızda yani bilgisayarınıza yeni programlar yüklediğinizde ya da bilgisayarınızdan programları kaldırdığınızda bilgisayarınızın yeniden başlatılması gerektiğini belirtir. Bu durumda bilgisayarı kapatıp sonra tekrar açmanız gerekir. Windows bu teknoloji ile sizi bu yükten kurtarıyor.
 

Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Üst