Merhaba Ziyaretçi

Kayıt olarak forum sitemizdeki tüm içeriklerden faydalanabilir, konu açabilir ve ek dosyaları indirebilirsiniz. Tüm özelliklerden yararlanmak için üye olabilirsiniz.

Kayıt ol Giriş yap

Fiber İnternette Bağlantı Sorunu Olur Mu

Adanalı

Flatkolik.Net
Yönetici
rank
Katılım
9 Haz 2018
Mesajlar
2,027
Konum
Adana
Web sitesi
Siteye git
Cinsiyet
Bay
Fiber İnternette Bağlantı Sorunu Olur Mu

Bilgisayarın icadından sonra tüm bu cihazların birbirleriyle iletişimini sağlaması konusunda çeşitli çalışmalar yapılmaya başlandı. İlk olarak kablolar yoluyla aynı mekanda bulunan cihazlar arasında iletişim kurularak bilgi paylaşımı sağlandı. 1969 yıllarında Amerikan ordusunda geliştirilen ve Arpanet adı verilen teknoloji ile geniş ancak yerel bir ağ kuruldu.

Bu sistem tamamen askeri amaçlı ve kendi içinde erişim olan bir yapıya sahipti. Bundan ilhan alan Vinton Cerf çalışmalarına başladı ve 1973-1978 yılları arasında TCP/IP protokolünün geliştirilmesini sağladı. Daha sonra mail, web, html gibi birçok yenilik dünyanın her yerindeki bilim insanları tarafından geliştirildi. İlk zamanlarla Dial – up olarak adlandırılan süreye bağlı ücret ödenen bir sistemdi.

Çalışmalar neticesinde ADSL seçeneği ortaya çıktı ve aylık üyelikler gerçekleşti. Bu sistem daha hızlı ve bağlantı sorunlarına karşı daha dayanıklıydı. Bir süre sonra internetten ulaşılan içeriklerin boyut fazlalığı hızlı erişim ihtiyacını doğurdu. Günümüzde fiber internet ile bu bağlantı rahatlıkla 100 mbps hızlarına ulaştı.

Bağlantı Hızı Nelere Bağlıdır?

Evlerimizde kullanmaya başladığımız fiber internetin ADSL’den hızlı olmasının sebebi kullanılan kabloların özelliğidir. Fiber optik denilen bu kablolar sayesinde erişilen hız 1000 mbps’ye kadar çıkabilmektedir. ADSL’de ise bu hız 24 Mbps’de kalmaktadır. Kullanılan modem, bilgisayar modeli gibi faktörler de hızı etkilemektedir.

Hızlı İnternetin Sırrı Nedir?

Ülkemizde ADSL ile bağlantı oldukça yaygınken fiber teknolojinin gelmesiyle birlikte altyapı çalışmaları başlamıştır ve sürdürülmektedir. Kullanıcıların bundan faydalanması için kullandıkları mekana kadar internetin fiber kablolarla iletilmiş olması gerekir. Kabloların özelliği ise saç teli kalınlığındaki cam tellerden oluşmuş olmasıdır. Bu özellikteki kabloya sahip olmayan mekanlarda 1000 Mbps’ye varan hızlarda internete bağlanmak mümkün değildir.

Erişimin olup olmadığını öğrenmek için internet sağlayıcılarıyla iletişime geçilebilir ve fiber internet talebi oluşturabilir. Ancak bu altyapı yüksek maliyeti nedeniyle kullanıcıların sayıca fazla olduğu büyük şehirlerde ve şehir merkezlerine sağlanmaktadır. Kablolarla iletilen ve komplike olan bu hizmetin ADSL’de olduğu gibi zaman zaman bağlantı sorunları içermesi muhtemeldir. Yine de gelişmiş teknolojiyle yaşanan sorun sayısı son kullanıcıya oldukça az yansıtılmaktadır.
 

Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Üst