Kayıt ol
  • Sosyal Medya Hesaplarımız:

Yazılımcı Olarak Bir İşe Başlamak

Adanalı

sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs
Yönetici
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,392
Mesajlar
4,719
Çözümler
5
Reaksiyon puanı
1,283
Puanları
113
Konum
Adana
Cinsiyet
Erkek
Yazılımcı Olarak Bir İşe Başlamak

Her Yazılımcı İyi Bir Diplomaya Sahip Olmalı Mı?

Günümüzün en popüler meslekleri arasında olduğu kabul edilen yazılım mühendisliği ya da teknikerliği bilindiği üzere iş alanı geniş bir meslek türüdür. Ayrıca bu alanda kendini geliştirdiğini söyleyen birçok kişinin referans sistemi ile işe alındığı da bilinmektedir. Buradan yola çıkarak iyi bir yazılımcı olarak başı yapabilmek için illa da diplomaya ihtiyaç olmadığını söyleyebiliriz. Fakat "Diplomaya ihtiyaç yok." demek "Bilgiye ihtiyaç yok." demek değildir. O halde ne yapılmalı?

İyi Bir Yazılımcı Olmak İçin...

Elinizde iyi hazırlanmış bir CV'niz varsa işe alınmanız sorun olmayacaktır. Ancak siz daha yolun çok başında iseniz öncelikle istikrarlı ve her zaman biraz daha meraklı bir yapıda olmalısınız. Çünkü bir yazılımcı olarak sizlere "Gel, işe başla " dediklerinde ne yazık ki eğitim almak için vaktiniz olmayacak. Bu yüzden erkenden önleminizi alarak en azından programlama dillerini temel seviyede öğrenmeniz gerekmektedir.

Nereden Başlamalı?

İyi bir yazılımcı olmanın meraklı olmayı gerektirdiğini belirtmiştik. Ancak meraklı olmak maymun iştahlı olmakla aynı anlama gelmiyor. Bu yüzden internette biraz araştırma yapıp size uygun olan bir programı seçerek yolunuzda istikrarlı adımlarla ilerlemeye çalışın. Eğer C++ size yakın geliyorsa onunla ilerleyin ya da Phyton'u deneyin. Ancak işe en basitinden başlarsanız karlı çıkarsınız. Burada tabi ki Visual Basic'ten bahsediyoruz.

Ve O Malum Gün Gelir Çatar

Artık birkaç program biliyor ve "neredeyse" mükemmel şekilde kullanabiliyorsanız, sayısız iş ilanı için başvuruda bulunabilirsiniz ve aralarından biri mutlaka dönüş yapar. Ancak işe başlamadan önce kendi kendinize ezberlemeniz gereken altın bir kural var. Onu da şu şekilde açıklayalım...

Bir fabrikada üretim elemanı olarak çalışacaksanız bir taraftan üretimde yararlı olurken bir taraftan da eleman eksikliği durumlarında şoförlük yapabilirsiniz. Ancak bir yazılımcı olarak kod yazmayı bilmeniz aynı zamanda üç boyutlu modelleme yapabileceğiniz anlamına gelmez ve eğer iş görüşmesinde kendinizi fazla abartırsanız beklentileri karşılayamadığınızdan dolayı kısa bir süre sonra işinize veda etmek durumunda kalabilirsiniz. O yüzden iş konusunda lütfen siz kendinizi abartmayın. Sadece kodlayın...
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

DMCA.com Protection Status
Üst