Kayıt ol
  • Sosyal Medya Hesaplarımız:

Windows Bilgisayarınız Yavaş mı Çalışıyor?

Adanalı

sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs
Administrator
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,398
Mesajlar
4,866
Çözümler
5
Reaksiyon puanı
1,323
Puanları
113
Konum
Adana
Cinsiyet
Erkek
Windows'u hızlandırıp PC'nizden en çoğunu alabilmek amacıyla saatlerinizi harcamanıza lüzum yok. İşte Windows'un performansını artırmanızı sağlayacak en süratli ipuçları.

1. Bazı uygulamaları başlangıçtan kaldırın: PC'nizi hızlandırmanın en basit yollarından bir tanesi, lüzumsuz uygulamaları başlangıçtan kaldırmak. Görev Yöneticisi'ni açın ve Başlangıç sekmesine tıklayarak listedeki unsurları tek tek inceleyin. Başlangıçta ihtiyacınız olmayan uygulamalara sağ tıklayın ve Devre dışı bırak opsiyonuna tıklayın. Birkaç uygulaması dönem dışı bıraktığınızda bilgisayarınız daha süratli açılacak.

2. Windows'un görsel efektlerini kapatın: Pencereleri küçültüp büyütürken ya da makale tiplerinin kenarlarını yumuşatırken sarfedilen animasyonlar görüntüyü daha hoş duruma getiriyor. Fakat bu özellikleri kapatarak görsel güzelliği performansa tercih edebilirsiniz. Başlat menüsüne performans makalen ve Windows'un görünümünü ve performansını ayarla opsiyonuna tıklayın. Bu pencerede bir dizi performans alternatifi göreceksiniz. Bu seçeneklerde göz gezdirin ve dilediklerinizi kapatın. En iyi performans amacıyla “En iyi performans amacıyla ayarla” sekmesini kullanabilir, bütün seçenekleri kapatabilirsiniz.

3. Güç planını denetim edin: Ayarlar > Sistem > Güç ve uyku yolunu izleyin. Ek güç ayarları bağlantısına tıklayın ve Dengeli planı kullanıp kullanmadığınızı denetim edin. Bu plan güç kullanımını yaptığınız işe göre ayarladığı amacıyla genelde bütün kullanıcılar amacıyla en iyi seçenek.

4. Eski ve lüzumsuz uygulamaları kaldırın: Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin ve yüklü uygulamaların listesine bir bakın. Kullanmadığınız ya da lüzumsiniminiz olmayan uygulamalara tıklayıp Kaldır'a tıklayın.

5. Sabit diskinizi temizleyin: Sabit diskinizde binlerce dosya biriktiyse, biraz temizlik PC'nizin soluk almasını sağlayabilir. Eski dosyaları temizlemek amacıyla yeni bir uygulama yüklemenize lüzum yok. Başlat menüsüne Disk Temizleme makalen ve Windows‘a lüzumsuz bilgileri tarattırın. Daha çok dosya bulmak amacıyla Disk Temizleme penceresini gördükten sonra Sistem dosyalarını temizle'ye tıklayın.

6. Zararlılara karşı tarayın: PC‘niz ansızın yavaşladıysa, bunun sebebi bir zararlı olabilir. Malwarebytes'ın bedava sürümünü yükleyin ve bir tarama çalıştırın. Sisteminizde zararlı olmadığından eminseniz, bir antivirüs makalelımıyla onu koruma altına alın.

7. Yeniden başlatın: PC'nizdeki problemleri ve yavaşlamaları birtakım hallerde tekrardan başlatarak çözebileceğinizi unutmayın! Sisteminizi haftalardır kapatmadıysanız, Windows normalden yavaş davranmaya başlayabilir. Bu halde yalnızca Windows'u tekrardan başlatarak problemlerden kurtulabilirsiniz.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

DMCA.com Protection Status
Üst