• Sosyal Medya Hesaplarımız:

vBulletin ve SMF Hangisini kullanmalı? Farkları neler?

Adanalı

sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs
Administrator
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,402
Mesajlar
5,056
Çözümler
5
Reaksiyon puanı
1,374
Puanları
113
Konum
Adana
Cinsiyet
Erkek
vBulletin nedir, ne amaç içindir?

vBulletin daha çok ticari amaçlar için kullanılmalıdır. Ücretlidir. Normal bir forumdan daha ötesidir, görünüm tamemen özelleştirilebilir, twitter gibi profil arkaplanı ayarlanabilir, profile yorum yazılabilir, üyeler sosyal gruplara katılabilir, profilde albüm yaratabilir, kendinden seoludur(4.0'da), kendinden blog sistemi vardır, ayrıca daha fazla para vererek joomla gibi bir portala da sahip olabiliriz. Hacklenmesi çok az görülür, ayrıca dışarıdan bakıldığında "vaaay vbulletin kullanıyor" gibi havalı bir görünüm verir. Ama smf'de tema içinde boğulmanız aksine, vb'nin doğru düzgün temaları yoktur. SMF'ye yüklediğimiz modifikasyonların çoğu ilk kuruluştan vb'ye gelmektedir. Yani kısaca forum yanında blog, portal, facebook benzeri bir sistemi vardır.

SMF'den vBulletin'e ne zaman geçilir?

Ticari işlere girişince, site dondurulması ve hacklenmekten bıktıysanız (modlardan kaynaklanır), doğru düzgün bir seo istediğinizde, sadece forum olmaktan sıkıldıysanız, mod yükleyip sitenizin çökmesi ve tekrar smf kurmaktan bıktıysanız(smf'deki çoğu mod vb'de standarttır).

SMF bu kadar kötü mü?

Tabii ki hayır. Ama kullanmasını bilmek gerekir. SMF hacklenmelerinin %90'ı modlardan gerçekleşir. Bunun haricinde smf'de açık bulmanız çok zordur. SEO yapabilirsiniz ama o kadar seo seçeneği içinde doğru olanı seçmeniz ve ayarları düzgün yapmanız gerekmektedir. Unutmayın ki, SMF "sadece forum" anlayışı üzerine kurulmuştur, zaten smf'nin anlamı "Simple Machines Forum"dur. Bu yüzden vbulletin ve smfyi ayrı kategoride tutmamız gerekebilir.

SMF'den vBulletine geçerken unutulmaması gerekenler

SMF'deki "İletilerime yazılan yeni yanıtları göster." seçeneği vb'de yoktur. Default teması modifiye edilmeden kullanılabilir ama indirilebilir temaları azdır. Türkçe destek olarak SMF'den daha kötüdür. SMF ayarlandığında hızı vb'den daha fazladır. Ve en önemlisi ileride "niye aldımki vb'yi, smf bana yeterdi" diye pişman olmayacağınıza emin olun.

Lafın kısası

Üyelerin albüm yayınlaması, profile mesaj yazması, profil arkaplanı değiştirmesi, blog, forum sisteminin havalı olması falan sizin için saçma şeylerse mod yüklenmemiş (hacklenme ihtimali çok az) bir smf ile normal bir vbulletin sizin için aynı işi görecektir. Boşu boşuna o kadar para ödemenize gerek kalmaz.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Üst