Kayıt ol
  • Sosyal Medya Hesaplarımız:

Türkiye’De Ki Katılım Bankalar Nelerdir?

Adanalı

sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs
Yönetici
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,392
Mesajlar
4,719
Çözümler
5
Reaksiyon puanı
1,283
Puanları
113
Konum
Adana
Cinsiyet
Erkek
Türkiye’De Ki Katılım Bankalar Nelerdir?

Katılım Bankaları faiz duyarlılığı olan kişilerin mevduatlarını değerlendirerek aynı duyarlılığa sahip kişilere finans desteği veren kurumlardır. Kar payı ve faiz arasındaki fark pek çok kesim tarafından tartışılmaya devam etmekle birlikte ülkemizde ikisi kamu sermayeli olmak üzere toplam beş Katılım Bankası kuruluşunu tamamlamıştır.

Türkiye Finans, Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Ziraat Katılım ve son olarak Vakıf Katılım Bankalarıdır. Kamu Katılım Bankası olan Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım dışındaki katılım bankalarının sermayeleri önemli ölçüde Bahreyn, Kuveyt ve Suudi Arabistan menşelidir.

Ülkemizde Katılım Bankacılığının Tarihçesi

Katılım Bankacılığı ilk adımını 1984 yılında Albaraka Türk atmış devamında 1985 yılında Faysal Finans ve 1989 yılında Kuveyt Türk ve 1996 yılında Asya Finans, finans kurumları zincirine katılmıştır. 2005 yılında Faysal Finans Anadolu grubu ile birleşerek Türkiye Finans'ı kurdular. Finans kurumları 2001 yılında İhlas Finans'ın batması ile kötü bir tecrübe yaşadılar. Gerek mevduat sahipleri gerek finans kurumları sektörün denetim ve gözetimi konusunda yasal zeminin eksikliklerini ciddi anlamda hissettiler. Kötü tecrübelere Temmuz 2016’da BDDK tarafından kapatılan Bank Asya'da eklendi.

Katılım Bankacılığının Sektördeki Payı

Katılım Bankacılığı Kamunun da ilgisini çekmesi üzerine Mayıs 2015 tarihinde Ziraat Katılım Şubat 2016’da Vakıf Katılım faaliyete geçti. Katılım Bankacılığının pazar payın yüzde 5'lere kadar yükselmiştir. 2023 yılında sektörde yüzde 15 pay hedefleyen Katılım Bankaları sigortacılığa ve bireysel emekliliği de göz dikerek sigorta şirketlerini de yapılarına katarak fon hacimlerini artırdılar.

Sektörün en büyük handikabı faiz ve kar payı arasındaki çizginin çok açık ortaya konulamamasından kaynaklanmaktadır. Mudilerini bu hususta tam olarak ikna edemeyen Katılım Bankaları bazı Üniversite hocalarından icazet belgeleri düzenleme yoluna gitmişlerdir. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı da sistemin caiz olduğunu belirtmekle birlikte bazı çekincelerini de ortaya koymaktadır.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

DMCA.com Protection Status
Üst