Kayıt ol
  • Sosyal Medya Hesaplarımız:

Türk Kahvesi Nedir? Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Adanalı

sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs
Administrator
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,398
Mesajlar
4,884
Çözümler
5
Reaksiyon puanı
1,324
Puanları
113
Konum
Adana
Cinsiyet
Erkek
Türk Kahvesi adından da çağrışım yaptığı üzere Türk geleneklerinde yeri olan bir içecek. Esasında ana vatanı Güney Amerika olan ve milyonlarca fanatiği olan bu içeceğin bir Türk geleneğine işlemesi Türklerin kahveyi ne derece iyi hazırladığının bir göstergesidir. Türk fanatiklerin haricinde de Türk Kahvesi’nin fanatiği olan yabancılar da yok değil. Hal böyleyken namı yurtdışına kadar uzanan Türk Kahvesi’nin yani işin özü kahve çekirdeğinin fayda ve zararlarına da eğilmek gerekiyor.

Kahvenin kullanım alanları

Sabah kalktığınızda ya da gece uyumamanız gerektiğinde hemen aklımıza kahve içmek gelir. Peki, kahve neden uykuyu kaçırır hiç merak ettiniz mi? Bu sorunun cevabı ise kafein. Kahve içerisinde bol miktarda kafein içerir ve bu da uykunuzun kaçmasına yardımcı olur. Aynı şekilde aynı miktarda kafein elmada da bulunur. Yani sabah elma yerseniz uykunuz açılacaktır. Uyku kaçırmanın yanı sıra kahveyi pasta, şekerleme ve içecek şeklinde de bolca tüketiriz.

Kahvenin faydaları nelerdir?

Kahve konusunda yeterli ön bilgiyi verdikten sonra kahvenin faydalarına da değinelim. Bilinenin aksine zararlarından daha fazla kahvenin yararları vardır. Bunlar arasında en dikkat çekeni ise kahvenin kan dolaşımı üzerindeki bilinmeyen etkisidir. Kahve kan dolaşımını hızlandırır. Peki, kan dolaşımının hızlanması ne işe yarar diye sorarsanız daha hareketli olmanızı sağlar. Dolaşımı hızlanan kan beyninize daha rahat ulaşacak bu da zihninizi açacak, düşünme yetinizi arttıracaktır.

Kahvenin bir diğer faydası da zehirlenmelere karşı etkili olmasıdır. Kahve uyuşturucu madde alıp da kendinden geçmiş kişileri uyandırmak kendine getirmekte son derece etkilidir. Sizi boğacak şekilde rahatsız eden öksürüğe karşı da kahve büyük bir silahtır. Bu işlevi de solunumu hızlandırarak yapar. Daha fazla akciğer aktivitesi oluşturarak solunumunuzu hızlandırır.
Saymakla bitiremedik ama kahvenin bir diğer faydaları ise böbrek damarlarını genişletmesidir. Böylece küçük idrar yapmada sıkıntısı olanlar kahve içtiklerinde bu rahatsızlıklarından kurtulacaklardır.

Kahvenin zararları var mıdır?

Şimdiye kadar faydalarından bahsettiğimiz kahvenin zararları nelerdir? Kahve ne kadar güzel bir tüketim maddesi gibi görünse de özellikle yüksek tansiyonlu hastaların tüketmemesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise az önce bahsettiğimiz üzere kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Ayrıca günde 2 fincandan fazla kahve uykusuzluk, sinir bozukluğu ve çarpıntıya sebep olacaktır.
Kahvenin faydaları ve zararları hakkında kısaca sizi bilgilendirdik. Konu kahveden açılmışken şu meşhur sözü söylemeden olmazdı.

Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır!
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

DMCA.com Protection Status
Üst