• Mecbur kalmadıkça evden çıkmayın COVİD-19'a karşı sosyal izolasyon ve hijyene dikkat edin! #EvdeKal

Ssd Nedir?

    Konu, Başlangıç tarihi tarihinde Konuyu Başlatan Adanalı tarafından paylaşıldı. Toplam 788 kez görüntülendi. 0, cevap verildi.

Adanalı

Flatkolik.Net
Yönetici
10
Katılım
9 Haz 2018
Mesajlar
3,591
Reaksiyon puanı
981
Şube
Adana
Cinsiyet
Erkek
Ssd Nedir?
Bilgisayarın çalışırken çalışılan dosyalarının kaydedileceği yer olan hard disk ya da bilişimciler arasındaki söylemiyle hdd teknolojiye ayak uydurmuştur ve kendini geliştirmiş. Start stop teknolojilerini bile artık bir mikro çiple kontrol edebildiğimiz bu cihazların en hızlısı unvanını Solid State Disk taşımaktadır.

1. Solid State Disk
Solid State Disk adında da anlaşılacağı üzere Katı Hal Sürücüsüdür. Bu sürücü teknoloji takibi yapanlarında isimlendirdiği üzere ssd adıyla anılır.

2. Avantajları/ Dezavantajları
Ssd’lerin dezavantajları yok denecek kadar azdır. Fakat faydaları saymakla bitmez. Bu faydalardan en önemlisi hdd’lerde olduğu gibi bir kafa ile çalışmadan sadece usb bellek mantığıyla çalışmasıdır. Bu çalışma mantığı sadece yazılacak ya da okunacak veriyi seçerek sadece belleğini bununla meşgul ederek ilerletir. Bundan ötürü yüksek hızlara veri transferi mümkündür. Birçok kişi bilgisayarın hızlı açılması ya da anlık veri çekmek isteyen yazılımcı ya da veri tabanı yöneticileri bu diskleri tercih etmektedir. Hard disk kadar yer kaplamamakla beraber en büyük boyutu bir cüzdan kadardır. Daha çok diz üstü bilgisayarlar da tercih edilmektedir. Diz üstü bilgisayar hard diskleriyle aynı boyutta bulunan bu hard disklerin montajı da gayet kolaydır ve ek bir aparat gerektirmez.

3. Ne Kadarı Bana Yeter?
Bu ürünlerin fiyatları dolar üzerinden hesaplandığı için şu sıralar dolarında artışıyla yükselmiştir. Terabaytlık disklere alışmış olmamızdan ötürü Gigabyte civarlarında bulunan hafızaları tedirgin etmektedir ki bu aslında hiç problem değildir. Eğer masa üstü bilgisayar için kullanılacaksa sistemin bu hard disk üzerine kurularak ek bir hard disk’e ise verileri yerleştirmemiz bilgisayarınızın performansını oldukça artıracaktır. En çok tercih edilenler arasında ise 120 Gb’lık versiyonu ile 240 Gb’lık versiyonları fiyat olarak daha caziptir. Diz üstü bilgisayarın kendi hafızası da bu civarlarda olduğu için yüksek fiyatlar ödemeye gerek kalmadan, sadece ssd’nin montajı sonrasında bile bilgisayarın açılışı 4-5 saniye kadar sürmektedir.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yorum yapabilmek için üye olmalısınız

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Üst