• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Spor Esansında Kalp Yorgunluğu Yaşıyorsanız Bunlara Dikkat Edin

Adanalı

sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs
Administrator
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,406
Mesajlar
5,114
Çözümler
5
Reaksiyon puanı
1,389
Puanları
113
Konum
Adana
Cinsiyet
Erkek
Spor Esansında Kalp Yorgunluğu Yaşıyorsanız Bunlara Dikkat Edin

Sağlıklı bir vücut ve güzel bir form için spor yapmaya hazırsınız. Peki, kalbiniz hazır mı? Amatör ya da profesyonel birçok sporcunun antrenman ve karşılaşmalarda ani ölümleri maalesef karşılaşılan ve artık alışılmış sayılan durumlardır. Bu tip durumlarda ölüm sebebi genelde kayıtlara ‘kalp krizi’ olarak geçer. Peki, bu kişiler düzenli antrenmanlara, vücut disiplinlerine ve tabi tutuldukları onlarca sağlık kontrolüne rağmen nasıl ani bir kalp rahatsızlığıyla hayatını kaybeder?

Ani kalp krizine bağlı ölümlerin %0,7’si 30 yaşın altında, %0,60’ı 30’lu yaşlarda görülür. Bu ölümler ise yaklaşık %8 %12 oranında kişi için yanlış egzersizlere bağlıdır. Düzenli bir şekilde haftada 3-4 gün yapılan ve yarım saatlik ısınma sonrası başlayan egzersizler kalp sağlığını olumlu yönde etkilerken, aşırıya kaçan ve hazırlıksız yapılan egzersizler kalp sağlığını ciddi derecede tehdit etmektedir.

Spor Yaparken Kalp Ağrısı ve Yorgunluğu Yaşamanın Sebepleri

Antrenman esnasında vücudun oksijen ihtiyacı ve buna bağlı olarak kalp çalışma hızı 12 kat artar. Düzenli egzersiz yapan sporcularda kalp bu hızlı çalışma olayına antrenmanlıdır. Ancak spora yeni başlamış kişilerin gerekli sağlık kontrollerinden geçmeden kalbini bu tempoya ayak uydurması gerekecek şekilde zorlaması başlarda, kalp ağrısı ve yorgunluğuna neden olur. İlerleyen zamanlarda ve önlem alınmadığında daha ciddi kalp rahatsızlıklarıyla karşılaşılabilir. Bu tip tehlikelerle karşılaşmamak için öncelikle daha yavaş ve düzenli egzersizler yapılarak kişinin kalbi ağır egzersizlere hazır hale getirilmelidir.

Kalp Yorgunluğu Yaşamamak İçin

Spor yapmaya başlamadan önce yapılacak yarım saatlik hafif tempolu ısınma ve esneme hareketleri hem antrenmanınızdan daha fazla verim almak hem de kalbinizin sağlığını korumak için çok önemlidir. Birden yüksek efor harcamaya başlamak yani ısınma yapmadan spora başlamak; kalbe ani yük bindirmektir. Bu durum kalp duvarlarının kalınlaşmasına ve kalbi besleyen damarların sıkışmasına sebep olarak kalbinizde ritim bozuklukları meydana getirebilir hatta ölümcül sonuçlar bile doğurabilir. Özellikle herhangi bir kalp ve ritim bozukluğu rahatsızlıklarına sahip kişilerin hazırlık ve gerekli sağlık kontrolleri yapılmadan kalbi yoracak şekilde spor yapması çok tehlikeli bir durumdur.

Kalp sağlığınızı ve hayatınızı tehlikeye atmamak için spor yapma kararı aldığınızda hekiminizle görüşerek bir sakınca olmadığından emin olmalı ve gerekli tetkikleri tamamlamalısınız.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Üst