Sevdiğiniz Birinin Sigarayı Bırakmasına Nasıl Yardımcı Olursunuz?

Adanalı

Flatkolik.Net
Yönetici
Katılım
9 Haz 2018
Mesajlar
2,939
Puanları
113
Şube
Adana
Cinsiyet
Erkek
Web sitesi
Siteye git
Ailenizden biri ya da bir arkadaşınız artık sigarayı bırakmanın ve küllükleri atmanın zamanı geldiğine mi karar verdi? Sigarayı bırakmak bir insan için en zor şeylerden biridir. Sigarayı bırakan kişinin dayanıklı olması ve içme isteğiyle savaşması gerekmektedir ve bu zor bir iştir.

İnsanlar sigarayı bırakmak için birçok yol seçmektedirler. Bazısı kendi kendine bırakır, bazısı da bir danışmanın ya da programın yardımına başvururlar. Bazıları da ilaç kullanabilmektedirler. Sevdiğiniz birinin bırakmak için kullandığı yönteme saygı göstererek, desteğinizi ve anlayışınızı göstererek süreci daha kolay geçirmesi için yardımcı olabilirsiniz diyor Amerika Kanser Derneği.

SADECE ORADA OLUN,
Tavsiyede bulunmak cezbedicidir ancak sevdiğiniz kişiye bırakmasına yardımcı olmak için ne yapabileceğinizi sormak en iyisidir. Arkadaşınız yanında olduğunuzu bilsin böylece sizi destek vermeniz ve teşvik etmeniz için arayabilir.Arkadaşınızın özellikle ilk iki hafta boyunca aksi ve alıngan olabileceğini de unutmayın. Bunu kişiselleştirmeyin; bu nikotin eksikliğinden kaynaklı bir konuşmadır.

İnsanlar genellikle sigaraya duyulan istekle başa çıkmak için dikkat dağıtıcı şeylere ihtiyaç duyarlar, dolayısıyla beraber bir şeyler yapmak yardım etmenin en iyi yoludur. Örneğin; bir oyun oynayın, sinemaya gidin, öğle yemeğinde buluşun ya da yürüyüş yapın.

POZİTİF OLUN,
Teşvik edici sözler önemlidir. Planını uyguladığı için arkadaşınızı övün ve kilometre taşlarını kutlamak için özel bir şeyler yapın. Eğer arkadaşınız kendini bırakırsa ve birkaç fırt çekerse bunu büyük bir sorun haline getirmeyin. Onun yerine sigarasız geçirdiği her gün için övün.

Birçok insan, tam olarak kurtulmadan önce beş ila yedi kez bırakmayı dener. Dolayısıyla ailenizden biri ya da arkadaşınız yeniden başlarsa ona kendini suçlu hissettirmeyin. Desteğinizi bırakmayın, gayret etmesi için ona kredi verin ve hazır olduğunda tekrar denemesi için teşvik edin.
 
 • Sponsor Reklam
 • Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

  Yorum yapabilmek için üye olmalısınız

  Hesap oluştur

  Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

  Giriş yap

  Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

  Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

  Üst