Kayıt ol
  • Sosyal Medya Hesaplarımız:

Sektörel Ne Demektir

Adanalı

sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs
Yönetici
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,392
Mesajlar
4,719
Çözümler
5
Reaksiyon puanı
1,283
Puanları
113
Konum
Adana
Cinsiyet
Erkek
Ekonomi Biliminde Sektörün Anlamı

Her bilim dalı birden fazla bölümden meydana gelir. Bu bilim dallarından biri de Ekonomi Bilimidir. Ekonominin oluşumunda birden fazla sektörel dal bulunmaktadır. Bilimi bir ağaç gibi düşünürsek dalları da sektörlerden oluşur diyebiliriz. Dalları olmayan bir ağacı nasıl düşünemezsek ağaç olmadan da dallar bir işe yaramayacaktır. Yani ekonomi kendi adı altında barındırdığı birden fazla bölüm ile var olur. Onlar ayakta durursa ekonomi de var olacaktır.

Niteliğine Göre Sektörler

Ekonominin sektörel alanlarına bakmak gerekirse birden fazla çeşitli sektörler karşımıza çıkacaktır. Bu sektörlerin oluşumu ise insan ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleşir. Gıda sektörü gıda ihtiyacı doğrultusunda var olurken giyim sektörü giyinme ihtiyacı doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Her sektör birbirinden farklı olsa da hepsinin ortak özelliği ekonominin alt bölümü olmalarıdır. Aynı ortak özelliğe sahip oldukları halde neden farklı sektörler adı altında yer almışlardır peki? Bunun nedeni ise sektörlerin analizlerinin niteliğine göre yapılmasını kolaylaştırmaktır. Sektörler kendi içerisinde de alt sektörlere ayrılabilmektedir. Örneğin; üretim sektörü niteliğine göre tarım sektörü, hizmet sektörü ve sanayi sektörü şeklinde alt sektörlere ayrılabilir. Aynı zamanda üretim sektörü ürettikleri pazarlayacağı piyasaya göre yurtiçi sektör mü yurtdışı sektör mü olacağına karar verdiği piyasa sektörü de bulunmaktadır.

Sektörel Alanların Oluşumu

Sektörel alanlarda yaşanan gelişmeler ülke ekonomisinin ne yönde gelişim göstereceğine de karar vermektedir. Bir ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşulları, yer aldığı coğrafyası, diğer ülkeler ile olan ilişkileri ve kalkınmışlık seviyesi o ülkenin hangi sektörde gelişim gösterip ekonomisine nasıl bir katkı sağlayacağına karar verebilmektedir. Ülke ihtiyaçları, Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak sanayileşmenin hızla gelişim göstermesi ve sanayileşme sonucunda ortaya çıkan tahribatları ortadan kaldırmaya çalışmak yeni sektörlerin doğmasına zemin hazırlamaktadır. Yeni sektörlerin doğması yeni iş hacminin oluşmasına istihdamın artmasına ve ekonomiye fayda sağlayacaktır.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

DMCA.com Protection Status
Üst