• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Miyop nedir? Miyop belirtileri nelerdir?

selami22

Kayıtlı Üye +
1
Katılım
13 Eylül 2019
Konular
1
Mesajlar
20
Reaksiyon puanı
7
Puanları
3
Cinsiyet
Erkek
Miyop, yakınınızdaki nesnelerin net, ancak uzaktaki nesnelerin bulanık görüldüğü yaygın bir görme kusurdur. Miyop göz kusuru olan kişilerde göz küresinin şekli, şık ışınlarının yanlış bir şekilde kırılmasına neden olarak görüntülerin retina yerine retina önünde odaklanmasına yol açar.

Gözümüzün en öndeki şeffaf tabakasının (kornea) doğuştan şekil bozukluğudur. Normalde korneanın portakal gibi yuvarlak bir şekli olması gerekirken, yumurta gibi eliptik bir şekli olmasına "astigmatizma" diyoruz. Astigmat olanlar, baktıkları noktasal şekilleri kenarları uzamış, dağılmış olarak görürler.

Miyop nedir?
Uzağı görme kusuru veya miyop, uzak nesnelerin bulanık görülmesine neden olan, yakın nesnelerin ise net bir şekilde görülebilmesi ile karakterize bir göz sorunudur. Miyopun derecesi tedavinin gerekli olmadığı ılımlı formdan görmenin önemli oranda etkilendiği şiddetli form arasında değişebilir. Çocuklarda 6 ile 13 yaş arasında başlayabilir. Vücudun hızla büyüdüğü ergenlik yıllarında daha da kötüleşebilir. Rahatsızlık yetişkinlikte de ortaya çıkabilir.

Miyop belirtileri
Miyopi belirtileri ve semptomları uzağı görmede zorluk, gözleri kısarak bakma, şaşılık, göz yorgunluğu ve baş ağrısını içerir.

Miyop ile ilişkili göz problemleri
Uzağı görme yetersizliği olan bazı yetişkinler ve tedavi görmemiş miyop sorunu olan küçük çocukların diğer bazı göz problemleri geliştirme olasılıkları daha yüksektir. Uzun göz küresindeki dokular gerilip incelerek çeşitli göz problemlerine zemin hazırlar. Gelişebilen ikincil göz sorunları şunları içerebilir:
  • Şaşılık: Gözlerin farklı yönlere baktığı yaygın bir çocukluk problemidir.
  • Göz tembelliği: Daha az gören gözün kullanılmamasına bağlı olarak ortaya çıkabilen ve ilgili gözde görmenin doğru şekilde gelişmediği bir çocukluk çağı göz hastalığıdır.
  • Glokom: Göz içi basınçta artma olması ile karakterize ciddi bir göz rahatsızlığı
  • Katarakt: Göz merceğinin şeffaflığını kaybetmesi ile karakterize görme kusuru
  • Retina dekolmanı: Retinanın bazı bölgelerinin oksijen ve besin sağlayan kan damarlarından uzaklaşarak ayrılması ile ortaya çıkan bir göz sorunudur.
Miyop testi
Kişi kendisinde ya da çocuğunda miyop olduğundan şüpheleniyorsa bir göz doktoruna başvurarak test yaptırmalıdır. Görme testi, kişide yakını veya uzağı görmeyle ilgili bir problem olup olmadığını doğrulayabilir ve doktor sorunu düzeltmek için gözlük veya kontakt lens reçetesi yazabilir.
Miyop için test, gözlerin ışığa nasıl odaklandığını ölçmek ve görüşün azalmasını düzeltmek için gereken optik lenslerin derecesi belirlemek için yapılır. Testin bir parçası olarak, snellen eşeli ya da benzeri bir tablodaki harfleri veya sembolleri tanımlamanız istenir ve görme keskinliğiniz ölçülür. Bu test 20/40 gibi kesir olarak yazılan görme keskinliğini ölçer. Kesrin payındaki sayı sabittir ve testin yapıldığı standart mesafeyi gösterir (20 fit). Paydadaki sayı ise okunan en küçük harf boyutunu gösterir. 20/40 görme keskinliğine sahip bir kişi, "normal" bir gözle 40 metreden açıkça görülebilen bir harfi tanımlamak için 20 fitlik mesafe içinde girmelidir. 1 fit 30,48 santimetreye karşılık gelir. Normal mesafedeki görme keskinliği, birçok insan 20/15 (daha iyi) görüşe sahip olmasına rağmen 20/20'dir.
Göz doktoru, phoropter adı verilen cihaz yardımı ile gözün önüne bir dizi mercek yerleştirir ve retinoskop adı verilen ışıklı bir enstrüman kullanarak gözlerin ışığa nasıl odaklandıklarını ölçer. Gözün odaklanma gücünü değerlendirmek için otomatik bir alet kullanabilir. Gözlük numarası yani miyopun derecesi, kişinin verdiği yanıtlara dayanarak daha net görmeyi sağlayan lenslerin denenmesiyle belirlenir. Göz doktoru bu testi normal görme koşulları altında gözlerin nasıl tepki verdiğini belirlemek için göz damlası kullanmadan yapabilir. Sözlü olarak cevap veremeyen hastalar veya gözün odaklanma gücünün bir kısmı gizlenebildiği zamanlar gibi bazı koşullarda göz damlası kullanabilir. Göz damlaları, test sırasında gözlerin odağını değiştirmesini geçici olarak önler.
Bu testlerden elde edilen bilgiler, diğer göz odaklama testlerinin sonuçları ve göz mercekleri kullanarak, doktor kişide miyop olup olmadığını belirleyebilir. Ayrıca net görüş sağlamak için gerekli olan gözlük camlarının numarasını belirler.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

« - | - »
Üst