• Sosyal Medya Hesaplarımız:

Makalenin Okunması İçin Güzel Yazım Kuralları Neden Önemlidir?

Adanalı

sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs
Administrator
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,402
Mesajlar
5,090
Çözümler
5
Reaksiyon puanı
1,378
Puanları
113
Konum
Adana
Cinsiyet
Erkek
Makalenin Okunması İçin Güzel Yazım Kuralları Neden Önemlidir?
Makale yazarları olarak yazılarımızın beğenilmesi ve okunması için birçok ayrıntıya dikkat ederek yazıyoruz. Çeşitli araştırmalar, anahtar kelime kullanımı, paylaşılan bilgilerin doğruluğu, uygunluk ve özgünlük ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Ama uzun uğraşlar sonucunda, emek vererek yazdığımız bazı yazılar, unuttuğumuz oldukça önemli bir ayrıntı sebebiyle ilgi görmeyebiliyor. Yazarken gözden kaçırdığımız en önemli noktalardan biri olan güzel yazım kuralları sebebiyle…

Ele aldığımız konu hakkında neredeyse tüm detaylara hâkim olabiliriz. Konuyu en ayrıntılı, en özetleyici veya en doğru bir biçimde ele alabiliriz. Buna rağmen güzel yazım kuralları ile ilgili herhangi bir çalışma yapmadığımız için, yazdıklarımız göze hoş görünmeyebiliyor. Yazılarımızın daha sempatik, daha sıcak görünmesi veya okuyucu açısından daha ilgi çekici olması amacıyla günlük konuşma diline yaslanarak, biçimde birçok hata yapabiliyoruz. Bazı kelimeleri telaffuz ettiğimiz gibi yazabiliyoruz veya bazı ekleri hatalı yazabiliyoruz. Bu durum dikkatli okuyucunun gözünden kaçmıyor, sıkıcı olabiliyor. Okuyucu odaklanmış bir şekilde yazıyı okurken gözüne takılıp dikkatini dağıtabiliyor. Yazımızın çevirisi yapılırsa yazı denetimini zorlaştırıyor.

Başka bir açıdan bakacak olursak yazmak, okuyucumuzla konuşmaktır. Okuyucumuzda iyi bir izlenim bırakmak için daha sıcak bir dil ve ifade tarzını tercih edenlerimiz olabilir. Bu sebeple günlük konuşma diline ağırlık vermeyi mantıklı bulabiliriz. Fakat yaptığımız yazım hataları, kullandığımız argo ve bayağı tabirler, gereğinden fazla kullanılan ve sürekli tekrar eden kelime ve noktalama işaretleri, bir süre sonra okuyucunun gözünü ve zihnini yormaya başlayacaktır. Biz de okuyucunun gözündeki ciddiyetimizi kaybedebiliriz.

Güzel yazım kuralları, yazılarımızın daha akıcı biçimde okunmasını ve göze hitap etmesini sağlar. Bu kurallara uyduğumuz zaman okuyucunun dikkatini dağıtmamış oluruz. Yazılarımız derli toplu görünür. Böylece okuyucu konuya odaklanabilir. Yazdıklarımızın okunaklı ve anlaşılabilir olmasını sağlayan, bu kurallardır. Hatalarla dolu yazılar, gelişigüzel yazılmış izlenimi verir. Böylece yazılarımız, ciddiyetsiz ve özensiz yazılmış gibi görülecektir. Güzel yazım kurallarına uymak, düşüncelerimizi derli toplu bir şekilde, düzgünce ifade edebildiğimiz için yazılarımızın daha çok ciddiye alınmasını ve ilgi çekici olmasını sağlayacaktır.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Üst