Kayıt ol
  • Sosyal Medya Hesaplarımız:

Kara Kutu Test Tekniği Nedir?

Adanalı

sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs
Yönetici
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,392
Mesajlar
4,719
Çözümler
5
Reaksiyon puanı
1,283
Puanları
113
Konum
Adana
Cinsiyet
Erkek
Kara Kutu Test Tekniği Nedir?

Bu teknik bir yazılım girdi çıktı incelemesidir. Girdilerin giriş çıkışı dışında kalan işlem süreci bu teknik için önemli değildir. Bu yüzden bu tekniğe kara kutu ismi verilmiştir.

Gereksinim ve girdi çıktı
Burada bir uygulama yazılım programı vardır. Bu programlar için gerek duyulan ihtiyaçların anlamı belirtilmeye çalışılır. Yani girdi ve çıktılar bir teste tabi tutularak güvenirlik ölçülür. Bu işlem bir süreç ürünüdür. Fakat sürecin nasıl işlediğinden ziyade ne sonuç verdiği daha önemlidir. Bu teste göre her girdinin sonucu önceden bilinmektedir. Bu sonuçlar kara kutudan çıkacak test ile kıyaslanır. Doğru sonuçlar elde edilirse program veya uygulama çalışıyor demektir. Faydalı bir test yöntemidir. Bu sayede karmaşık uygulamalarda etkili değerlendirmeler yapılmaktadır. Önyargı ihtimali yoktur. Ancak yine de uygulamalarda var olan tüm sorunlarını çözmek için yeterli değildir.

Girdi ve Çıktının Yapısı
Testlerde hem uygulanan alanlar hem de uygulama değerleri vardır. Burada belirli aralıklarlar bulunur. Kullanım alanına göre bu aralık sürekli veya ayrık değerler alabilmektedir. Sürekli aralık lineer uygulamalarda kullanılır. Ayrık değer aralığı ise değişkenlik ifade eder. Bu iki yöntem grafiksel bir çizgide gösterilmektedir. Ayrıca grafik değerlerinin dışında kalan bir de tek seçimli değerler bulunmaktadır. Bu noktada önemli olan rakamların belirtilmesi değil özel ve tüzel kişilik gibi bir takım varyasyonların değerlendirmesini yapmaktır. Bu üç usul de geçerli veya geçersiz yöntemine göre ilerlemektedir. Sürekli ve ayrık değer aralığı olan grafiklerde geçerli ve geçersiz sayısı birden fazla olabilmekte iken tek seçimli değerlendirme için sadece bir tane geçerli değer bulunur.

Senaryo
Bu grafiklerin tamamı bir planın ürünüdür. Önceden planlama yapılır. Geçerli ve geçersiz aralıklar bulunur. Bu yöntemi kullanan sektörler girdi ve çıktıları harcama denkliğine göre belirler. Böylece riske karşı tedbirli davranılmış olunur.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

DMCA.com Protection Status
Üst