Kayıt ol
  • Sosyal Medya Hesaplarımız:

Jandarma Eğitimi Nasıl

Adanalı

sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs
Yönetici
10
Konular
1,392
Reaksiyon puanı
1,283
Jandarma Eğitimi Nasıl

Jandarma ,Türk Silahlı Kuvvetler bünyesinde bulunan Jandarma Genel Komutanlığı olarak bulunan bir iç güvenlik koludur. Jandarma personeli ülke savunmasında iç tehditlere karşı ülkeyi koruma görevinde bulunur. Polis ve jandarmanın bölgeleri farklıdır. Polisin bakmadığı bölgelerde jandarma bulunmaktadır. Bünyesinde bulunan alt kolluklar ile gerekli faaliyetleri icra ederek hareket etmektedir.

Jandarma Personelleri ve Eğitimleri

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesine subay, astsubay, uzman çavuş, uzman erbaş, er/erbaş bulunmaktadır. Her rütbenin yetişme şekli birbirinden farklıdır. Subaylarda yetişme birçok şekilde olmaktadır. Subay adayları harp okulundan, sözleşmeli subay olarak, astsubaylıktan geçerek olabilir. Harp okuluna, askeri liseden ve sivil liselerden geçiş olur, harp okulunu kazanan kişi harp 2. sınıfa geçmeden sınıf tercihi yapar, bu tercihler tank, top, piyade, jandarma şeklinde olabilir. Bu tercihler sonucu jandarma seçilen kişi harp okulundan mezun olduktan sonra Ankara Beytepe'de buluna jandarma sınıf okulu stajına katılır, orada yaklaşık 1 yıl eğitim alır ve İzmir Foça jandarma eğitim alanına gider ve 1 yılda orada eğitim alır bunun ardından ise İstanbul Tuzla Piyade okuluna giderek 6 ay piyade eğitimi alır ve kıtalarda alanına göre tayin olur ve göreve başlar. Jandarma eğitimi diğer sınıflara nazaran en uzun süreli olanıdır.

Jandarma sınıflar arasında kilit bir sınıf olarak konumlanmış adaletin temsilcileridir. Jandarma astsubay ise liseden sonra ösym puanına göre yerleşir. Jandarma Meslek Yüksek Okulu Ankara Beytepe'de bulunmaktadır. Eğitim süresi 2 yıldır. İzmir Foça'da eğitim görürler. Astsubaylıktan subaylığa geçişler için 6 kez sınava giriş hakkı tanınır, kazanıldığı takdirde yapılan mülakatlar sonucu subaylığa geçiş kazanılır. Jandarma uzman çavuş ve uzman erbaşlar için de alımlar ilanlarda belirtilir yapılan sınavlara müteakip alımlar gerçekleşir ya da jandarma kışlalarında asker olarak bulunan er/erbaş uzmanlığa geçmek için başvuruda bulunabilir. Jandarma il, ilçe, kasabalarda görev yapar. Subaylar jandarma karakol komutanı olarak bulunabilir İlçelerde subaylar, kasabalarda ise genellikle astsubaylar görev yapar.

Jandarma Sınıfları ve Eğitimleri

Jandarma teşkilatı altında birçok sınıf barındırır, bunlar jandarma trafik, jandarma kriminal, jandarma özel harekat(JÖH), jandarma özel asayiş komutanlığı(JÖAK) şeklindedir. JÖAK Ankara'dadır bünyesinde birçok alana eğitim vermektedir. Köpekli eğitim birliği, jandarma dağcılık ve su altı birliği gibi çok geniş faaliyeteri vardır. Askeri eğitimler Foça'da alınır ve profesyonelliğine göre brove alır. Jandarma su ve dağcılık ekibi olaylara Ankara içinde ise 1 saat de Ankara dışı ise 3 saat de müdahale etmektedir.

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

DMCA.com Protection Status