Kayıt ol
  • Sosyal Medya Hesaplarımız:

Hastalıklarda Sağlıklı Beslenme Neden Önemlidir?

diyetuzmani

Kayıtlı Üye
0
Katılım
16 Temmuz 2019
Konular
1
Mesajlar
1
Reaksiyon puanı
1
Puanları
3
1563287092659.png


Doğru Beslenin, Hastalıklarla Savaşmayı Öğrenin!

Sağlıklı beslenmenin hayatımızdaki yeri çok önemli. Bebeklikten kazanılan beslenme alışkanlıklarının etkisi tüm hayatımızda görülüyor. Bununla birlikte yaşlılıkla birlikte sağlıklı beslenmemizin karşılığını alıyoruz. Yeterli ve dengeli beslenenler daha sağlıklı bir yaşlılık geçirirken düzensiz ve yanlış beslenenler hastalıklarla boğuşuyor.
Hastalıklarda beslenmenin önemi sadece yaşlılıkta değil çocukluk ve gençlik dönemlerinde görülen hastalıklar için de dikkat edilmesi gereken bir konu. Kişinin sahip olduğu hastalığa göre neyi yemesi, neyi yememesi gerektiği, tedavinin etkisini beslenmeyle nasıl arttırabileceğini öğrenmesi gerek. Bunun için de en önemli silah diyetisyen. Hastalıklarda beslenme konusunda yardım alabileceğiniz diyetisyenler sizlere nasıl beslenmeniz gerektiğini öğretecek. Ayrıca sağlıklı beslenmenin önemi hakkında sizleri bilinçlendirecek.

Hangi Hastalıklarda Beslenme Daha Önemli?
Hastalık için beslenme sadece hastalık sırasında değil hastalığın önlenmesinde de büyük bir faktördür. Özellikle diyabet, kalp-damar hastalıkları, böbrek hastalıkları, obezite, metabolik sendrom, hipertansiyon gibi yaygın görülen hastalıkların tedavisinde tıbbi beslenme tedavisi zorunludur. Hastalıklarda beslenmenin önemi mutlaka bilinçlenilmesi gereken bir konudur.
Unutmayın sadece ilaçlar birçok hastalığın tedavisinde yetersiz kalmaktadır ve ek olarak diyetisyen desteği, egzersiz, fizyoterapi gibi tedaviler de uygulanmaktadır. Bu ek tedavilerle birlikte hastalığın seyri yavaşlamakta ve iyileşme hızı artmaktadır. Hastalıklarda beslenmenin önemi işte bu noktada ortaya çıkmaktadır. Hastalıklarda beslenme:
  • Diyabet
  • Kalp-damar
  • Sindirim sistemi,
  • Kemik ve eklem hastalıkları
  • Böbrek hastalıkları
  • Obezite
  • Metabolik sendrpm bozukluğu
  • Hipertansiyon
  • Kanser gibi hastalıklarda daha önemlidir.
Örneğin; kemik eklem hastalıklarında proteine dayalı beslenecek, hipertansiyonda tuzu hayatınızdan tamamen çıkaracak, böbrek hastalıklarında bol su içecek, kanserde ise bağışıklık sisteminizi güçlendirecek gıdalar almanız gerekecek. Tek başınıza bu süreci başarıyla idare etmeniz bazen mümkün olmayacak. Bu nedenle hastalıklarda beslenmenin önemi ve her zaman diyetisyeninize danışmanızın gerekliliği aklınızda olsun.
Doğru gıdalarla beslenildiğinde bu hastalıkların önüne geçildiği gibi tedavinin etkisi daha da arttırılır. Özellikle çocuklarda görülen bu tür hastalıklar sağlıklı beslenmenin önemi anlaşılarak tedavi edilebilir. Hastalıklarda beslenme tedavilerinde kişinin yaşı, cinsiyeti ve sahip olduğu sorunlara göre çözüm bulunmaktadır.

Dengeli Beslenme Ömrünüzü Uzatacak!
Maalesef doğru beslenmeme hastalık ile birleşince daha kötü sonuçlara doğru yol akabiliyor. Oysaki hem düzenli beslenerek hem de sağlıklı gıdalar tercih ederek hastalığınızla baş edebilirsiniz. Beslenmeye gerektiği kadar önem verirseniz hem tedavi masraflarınızı azaltır hem de tedavi sürecinizi kısaltırsınız.
Hastalıklarda beslenmenin önemi ve hastalar nasıl beslenmeli konusunda doktorunuz ve diyetisyeniniz ile birlikte hareket etmelisiniz. Haydi, şimdi sağlıklı beslenmenin önemine kulak vererek hemen diyetisyeninizi bulun ve hastalığınıza uygun beslenmeyi öğrenin. Aksi halde sağlığınızı ve yaşam dengenizi kaybedebilirsiniz. Hastalıklarda beslenme çok önemli, unutmayın!

Alıntıdır.

Kaynak:
Değerli ziyaretçimiz, içeriği görüntüleyebilmek için lütfen Giriş yap veya Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

DMCA.com Protection Status
Üst