Kayıt ol
  • Sosyal Medya Hesaplarımız:

GRİP NEDİR VE NASIL YAYILIR?

Adanalı

sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs
Yönetici
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,392
Mesajlar
4,719
Çözümler
5
Reaksiyon puanı
1,283
Puanları
113
Konum
Adana
Cinsiyet
Erkek
GRİP NEDİR VE NASIL YAYILIR?
Grip, virüslerin neden olduğu enfeksiyon olarak bulaşan bir hastalıktır. Kapılan virüsün bedenimize girdikten sonra yayılması ile grip başlar. Her yaştaki insan da görülen grip soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. Ancak ikisi farklı hastalıklardır. Soğuk algınlığı bedenimizde hafif kırgınlıklara, hapşırma ve burun akıntısı ile kendisini belli etmektedir. Grip ise ateşin bir anda yükselmesi, kollarda ve bacaklarda ağrıların meydana gelmesi, halsizlik hissinin çoğalması gibi belirtilere sahiptir. Ayrıca oldukça bulaşıcı bir hastalık olma özelliğine sahiptir.

Grip Nasıl Yayılır?
Grip, bulaşıcı hastalıklar arasında en çok bulaşıcı olma özelliğine sahip bir hastalıktır. Oldukça hızlı bir şekilde yayılan grip, bu hastalığa yakalanmış kişilerin hapşırması veya öksürmesi ile virüsün başka kişiye ulaşması ile yayılır. Çoğunlukla tokalaşma ve öpme ile oldukça hızlı bir şekilde bulaştığı tespit edilmiştir. Dikkat etmemiz gereken ise grip olan kişi ile elle veya öpme ile temasa geçmemek. Mevsimsel olarak en çok kış aylarında şahit oluruz. Çünkü gribe neden olan virüs kış mevsiminde ev içerisinde sıcakta daha hızlı bir şekilde yayılır. Ayrıca kapalı alanlarda kış mevsiminde çok vakit geçirilmesi ile de yayılabilir. Grip belirtileri başladıktan sonra yedi gün içerisinde diğer kişilere bulaştığı tespit edilmektedir.

Grip Tedavisi
Öncelikle bu hastalık için en önemli etken bol bol sıvı tüketmek. Ve evde yapılabilecek olan ise güzel bir şekilde dinlenmek şeklinde biraz olsun hafifleten etkenlerden bazılarıdır. Ancak grip için bir sağlık kuruluşuna gitmek en doğru seçenektir. Hastane de verilen ilaçların zamanında tüketilmesi sonunda en fazla on gün içerisinde bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

DMCA.com Protection Status
Üst