Kayıt ol
  • Sosyal Medya Hesaplarımız:

Düşük Tuz Tüketimi Gerçekten Sağlıklı Bir Tercih Midir

Adanalı

sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs
Yönetici
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,392
Mesajlar
4,719
Çözümler
5
Reaksiyon puanı
1,283
Puanları
113
Konum
Adana
Cinsiyet
Erkek
Düşük Tuz Tüketimi Sağlıklı Bir Tercih Midir?

Bugünlerde, bazı bilim adamları düşük tuz tüketiminin yüksek tuz tüketimi kadar tehlikeli olduğunu tartışıyorlar. Uyarılara rağmen çok fazla tüketiyoruz ve sağlığımıza zarar veriyoruz. Ancak son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar, yıllardır süren araştırmalar hakkında şüphe uyandırıyor.

Tuzun temel elementi olan sodyum, vücudumuzun genel sıvı dengesini sürdürmesi, oksijen ve besinleri taşıması ve sinirlerimizin elektriksel nabzını tutması için gereklidir. Doktorlar, yetişkinlerin günde 6 gramdan fazla tuz tüketmemesi gerektiğini söylüyor.

Ancak günlük tuz alımımızın sadece dörtte biri, tükettiğimiz gıdalara ayrıca eklediğimiz tuzdan oluşur. Geri kalanını ise ekmek, soslar, çorbalar ve bazı tahıllar da dahil olmak tükettiğimiz gıdalardan alırız. Bu karışıklığa ek olarak, üreticiler gıda etiketlerinde tuzdan ziyade sodyum içeriğini açıklar, bu da daha az tuz tükettiğimizi düşünmemizi sağlar. Tuz, hem sodyum hem de klorür iyonlarından oluşur. 2.5 g tuzda, yaklaşık 1 g sodyum bulunur. Genel olarak insanlar bunun farkında değildir, Sodyum ve tuzun aynı şey olduğunu düşünüyoruz.

Araştırmalar çok fazla tuzun yüksek tansiyona neden olduğunu, bunun da inme ve kalp hastalığına yol açabileceğini bulmuştur. Vücudumuz tuzu yediğimiz zaman su tutar, böbreklerimiz fazla tuz vücudumuzdan temizlenene kadar kan basıncını arttırır. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, uzun bir zaman zarfında çok fazla tuz, atardamarlarımıza zarar verebilir ve hipertansiyon olarak bilinen uzun süreli yüksek kan basıncına yol açabilir, bu da tüm inmelerin %62'sine ve koroner kalp hastalığı olaylarının %49'una neden olur.35 yaşın üzerindeki katılımcılarla yapılan 13 araştırmanın analizine göre, aşırı tuz tüketimi kardiyovasküler hastalık riskinde %17 artışa sebep olmaktadır. Ayrıca günde ekstra 5 g tuz tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre %23 daha fazla felç riskiyle karşı karşıya olduğu ortaya çıkmıştır.

Tahmin edebileceğiniz gibi, tuz alımını tersine çevirmek bu sorunlara çözüm olabilir. Kan basıncı, diğer kardiyovasküler hastalık risk faktörleri ve ortalama tuz alımı ile ilgili sekiz yıldır süren veri analizi sonucunda araştırmacılar, günde 1.4 gr daha az tuz tüketilmesinin, ölümcül inmelerde %42'lik düşüşe ve kalp hastalığına bağlı ölümlerde %40'lık düşüşe sebep olduğunu bulmuşlardır.

Ancak, bu gibi gözlemsel çalışmalarda ortak bir temada, araştırmacılar, diğer diyet ve yaşam tarzı davranışlarından daha az tuzun etkilerini tamamen ayırmanın zor olduğu sonucuna varmışlardır. Tuz alımında daha bilinçli olan kişilerin daha sağlıklı beslenmeleri, daha fazla egzersiz yapmaları, daha az sigara içmeleri ve daha az alkol tüketmeleri de olasıdır.

Japon hükümeti, insanları 1960'ların sonunda tuz alımını azaltmaya ikna etmek için bir kampanya başlattıktan sonra, günlük tuz alımı 13.5 g'dan 12g'ye düştü. Aynı dönemde inmeye bağlı ölümlerde %80 azalma vardı. Finlandiya'da, günlük tuz alımı 1970'lerin sonunda 12 g'dan, 2002 yılına kadar 9g'a düşmüş ve inme ve kalp hastalığından ölümlerde %75-80'lik bir azalma olmuştur.

Düşük Tuz Tüketimi İle İlgili Farklı Görüşler

Ancak bazı araştırmalar, tuz tüketiminin kan basıncı ve kalp sağlığı üzerindeki etkilerinin bir bireyden diğerine farklılık gösterdiğini ortaya koymaktalar. Çalışmalar, tuza olan duyarlılığımızın, etnisite, yaş, vücut kitle indeksi, sağlık durumu ve ailesinin hipertansiyon öyküsü gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değiştiğini bulmuştur. Bazı çalışmalar, yüksek tuz duyarlılığına sahip olan kişilerin, tuzla ilişkili yüksek tansiyon riski altında olduğunu bulmuştur.

Aslında bazı bilim adamları şu anda düşük tuz tüketiminin, yüksek tuz tüketimi gibi yüksek tansiyonu geliştirmek için bir risk faktörü olup olmadığını tartışıyorlar. Örneğin bir meta-analiz, düşük tuz tüketimi ile kardiyovasküler ilişkili olaylar ve ölüm arasında bir bağlantı bulmuştur. Araştırmacılar, 5,6 g'dan daha az ya da 12.5 g’dan daha fazla tuz tüketmenin, olumsuz sağlık sonuçlarıyla ilişkili olduğunu iddia ettiler.170.000'den fazla insanı içeren farklı bir çalışmanın da benzer bulguları vardı.

Ontario McMaster Üniversitesi üyesi epidemiyolog Andrew Mente, tuz tüketiminin yüksekten orta seviyeye kadar azaltılmasının, yüksek tansiyon riskini azalttığı sonucuna varmıştır. Ancak bunun dışında hiçbir sağlık yararının olmadığı sonucuna varmıştır. Andrew Mente, ‘’Önemli bir besin ögesi, yüksek seviyelerde tüketildiğinde toksisiteye ve düşük seviyelerde tüketildiğinde ise eksikliğe sebep olmaktadır. En uygun seviye her zaman ortada bir yerlerde bulunur.’’ diyor. Uzmanlar ayrıca, yüksek tuz alımının, başka türlü sağlıklı bir diyet ve egzersizle telafi edilip edilemeyeceği konusunda çelişen görüşlere sahiptir. Bazıları, meyve, sebze, fındık ve süt ürünlerinde bulunan potasyum açısından zengin bir diyetin, tuzun tansiyon üzerindeki olumsuz etkilerini dengelemeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Lancaster Üniversitesi Sağlık Ekonomisinde kıdemli öğretim görevlisi olan Ceu Mateus, tümüyle kaçınmaya çalışmak yerine, diyetlerimizde sağlıklı oranda tuz tüketmemizi öneriyor. “Çok fazla tuzun gerçekten kötü olduğunun farkında olmalıyız, ama diyetinizden tamamen çıkartmayın.’’ diyor Mateus.

Düşük tuzlu diyetin potansiyel tehlikelerini ve tuz duyarlılığındaki bireysel farklılıkları tartışan son çalışmalara rağmen, mevcut araştırmalardan elde edilen en yaygın sonuç, çok fazla tuzun kesinlikle kan basıncını artırmasıdır.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

DMCA.com Protection Status
Üst