Doğumdan Sonra Bebeklere Verilecek Ek Besinler

Adanalı

Flatkolik.Net
Yönetici
Katılım
9 Haz 2018
Mesajlar
2,938
Puanları
113
Şube
Adana
Cinsiyet
Erkek
Web sitesi
Siteye git
Doğumdan Sonra Bebeklere Verilecek Ek Besinler
Bebeklerin yeterli miktarda emzirilemediği, anne sütünün kesilip yetersiz olduğu durumlarda, ek besinlerle öğünlerinin desteklenmesi sağlık ve bebeğin gelişimi açısından çok önemlidir. Peki, bunun için nasıl bir yol takip etmelisiniz? Sizler için ayrıntılı şekilde hazırladık:

6-7 Ayları arası;
Bebeklerin anne sütüne devam etmesi dışında, ekstra olarak ezme kıvamında yumuşak besinler ve sıvı besinler verilebilir. Bebek besini mama kaşığından dilin ön tarafı ile alıp arkaya aktarır.

7-8 Ayları Arası; Daha çok püre kıvamına benzeyen pütürlü besinler verilmeye başlanabilir. Bebeğin çiğneme hareketleri aktifleşeceğinden bu besinleri yiyebilecektir. Ayrıca fincandan su içebilecek seviyeye de gelmiş demektir.

8-12 Ayları Arası; Çatalla ezilmiş püre kıvamındaki besinlere devam edilebilir. Artık besinleri robottan geçirip, inceltmeye ve iyice ezmeye son verebilirsiniz. Bebek artık dilini iki yana doğru hareket ettirecek kabiliyete erişmiştir. Böylece lokmayı ağzına doğru götürüp rahatlıkla yutabilecektir.

12-18 Ayları Arası; Çiğnemesi kolay bütün yiyecekleri tüketebilir bir duruma gelmiştir. Artık kendisini besleyebilecektir.

BEBEĞE HANGİ AYLARDA HANGİ EK BESİNLER VERİLEBİLİR?

Bebeğinizin beslenmesi esnasında ona ek besinler vererek gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Bebeklere Verilecek Ek Besinler:
0-6 Ay arası; Bebek bu aylar arasında genelde sadece anne sütü ile beslenmelidir. Ancak bebeğinizin büyümesini aksi bir duruma karşı takip edin.

6. Aydan İtibaren; Anne sütü temelde yine devam edilerek, ek besin olarak devam maması ya da inek sütü, yoğurt, meyve – sebze suyu, pekmez ya da yumurta sarısının çeyreği (1/4 ü)

7. Aydan İtibaren; Yine anne sütü temelde verilecek besin olmakla beraber, tam yumurta sarısı, bisküvi, pirinç unu, sütlü mama, pirinç, yoğurt, meyve suyu, tavuk eti, balıketi, bitkisel yağlar, sebze çorbası ya da sebze püresi ve devam mamaları verilebilecek ek besinlerdir.

8. Aydan İtibaren; Anne sütü, ev yemekleri iyi ezilmiş şekilde kıymalı ve sebzeli olacak, pastörize peynir ya da tam yumurta, kuru baklagil ezmeleri ve tahıl ürünleri, pekmez, yoğurt süt, devam mamaları ek besinleri kapsar.

12. Aydan İtibaren; Anne sütü. Artık bebeğiniz büyüdü, sizinle beraber mama sandalyesinde sofrada oturabilir ve deneyimlerine göre yemek istediği ev yemeklerini seçebilir. Kıymalı sebze yemekleri, dolmalar, mercimek, unlu, yoğurtlu çorbalar, tarhana, süt ya da yoğurt, makarna, pilav, yumurta, pastörize peynir, balık ve tavuk etleri yanı sıra dana eti, meyve ya da taze sıkılmış meyve suları.
 
 • Sponsor Reklam
 • Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

  Yorum yapabilmek için üye olmalısınız

  Hesap oluştur

  Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

  Giriş yap

  Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

  Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

  Üst