Kayıt ol
 • Sosyal Medya Hesaplarımız:

Çöken Android Telefon Nasıl Kurtarılır

Adanalı

sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs
Administrator
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,398
Mesajlar
4,884
Çözümler
5
Reaksiyon puanı
1,324
Puanları
113
Konum
Adana
Cinsiyet
Erkek
Android telefon neden çöker? Çöken Android telefon nasıl kurtarılır? Akıllı telefon kullanan pek çok kişi, bu soruların yanıtlarını, sorunla karşılaşmadan önce araştırmaz. Ancak çöken Android telefonu kurtarma işlemini bir kere gerçekleştiren kişi, sonrasında çevresinde aynı problemi yaşayanlara da tecrübeleri ile destek olmaya çalışır.

Akıllı telefonların hayatımızın bir parçası olduğunu düşünürsek, telefonsuz bir hayat hepimiz için kabus olacaktır ki bunun bir 30 yıl öncesinde her evde bir çevirmeli telefon dahi yokken... Açılmayan bir telefon, günümüzde küçük çocuklar için dahi bir oyuncak niteliğini taşımıyor. Dolayısı ile çöken Android telefonu kurtarma hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor; başarılamadığı zamanlarda ise devreye telefon tamircileri giriyor. Yine de olmazsa yeni telefon alınıyor ki günümüzde akıllı telefonların satışı sırasında taksit de yapılmadığını düşünecek olursak yeni telefon almak sanıldığı kadar hızlı düşünülerek yapılabilecek bir işlem de değil.

Android Telefon Neden Çöker?
Android telefonun çökmesi, onun çalışırken komutlara bir noktada cevap vermemesi, yavaşlaması, ya da açılırken bir noktada takılıp kalması şeklinde tanımlanabilir. Bu durumun nedenleri genellikle yazılımsaldır. Örneğin, telefon içerisinde yüklü olan ROM silinmeden, telefona göre özelleştirilmiş başka bir ROM telefona yüklenirse, ROM'lar birbiri ile çakışabilir ve Android'in, dolayısı ile de telefonun çökmesine neden olabilir.

Her akıllı telefonun bir güncelleme döngüsü vardır; özellikle de Android akıllı telefonlar zaman zaman yeni sürüm ile güncellenirler. Bu güncellemenin kullanıcı tarafından telefona yanlış ya da eksik yüklenmesi, telefonun çökmesine, kilitlenmesine neden olabilir. Bununla birlikte, telefona root atılması da yanlış gerçekleştirildiğinde çökmelere sebep olabilir ki zaten root yönteminin kullanıcılar tarafından kullanılması, telefonlarda herhangi bir sorun olmasa bile onun garanti kapsamından çıkmasına sebebiyet verebilir. Dolayısı ile yanlış yapılmamış dahi olsa root işlemi akıllı telefonlar için zararlıdır.

Android içerisinde yüklü bulunan yazılım dosyalarının bozulmuş ya da kaybolmuş olması da sistemin çökmesinin nedenleri arasında yer alan bir diğer unsurdur. Ancak Android telefonun çökmesi durumunun her zaman yazılımsal değil, hatalı ya da fiziksel olarak hasar görmüş donanım kaynaklı da olabileceğini unutmamak gerekir. Yine kullanıcı kaynaklı, Android telefonun çökmesine neden olan bir diğer unsur da kötü amaçlı yazılımların bilinmeden telefona yüklenmesidir. Sebep her ne olursa olsun, çöken Android telefonu kurtarma adına izlenecek bazı adımlar bulunmaktadır ve bu adımlar kullanıcılar tarafından rahatlıkla uygulanabilir.

Çöken Android Telefonu Kurtarma
Çöken Android telefon nasıl kurtarılır sorusunun birden fazla yanıtı olmasına karşın, her telefonda ve her durumda işe yaramayabilir. Ancak bir yöntemle sonuç elde edilemediğinde, pes etmeden önce diğer yöntemleri de denemek gerekmektedir.
 • Çöken Android telefonu kurtarmak için ilk olarak telefonun bataryasını çıkartın ve sonrasında tekrar takarak açmayı deneyin. Bu yöntem işe yaramadığında ise telefonun bataryasını çıkartın ve sonrasında telefonu şarj cihazına bağlayıp, bu şekilde açmaya çalışın. Bazen batarya kaynaklı problemler telefonların kilitlenmesine neden olabilir. Bu şekilde bu sorunu çözüme kavuşturmuş ve nedenin batarya olup olmadığını anlamış olursunuz.
 • Telefon açılıyor; ancak bir noktada kilitleniyor ve açılma işlemi devam etmiyorsa Hard Reset yapmayı deneyebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için telefonunuzun açma kapama; yani Power tuşuna ve aynı anda Home yani orta tuşuna basmalısınız. Her telefon için Hard Reset işleminin farklı yapılabileceğini de unutmayın. Telefonunuzda Home tuşu yoksa, internet üzerinden telefon marka ve modelini yazarak Hard Reset işleminin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.
 • Çöken Android telefonu kurtarmak için yapabileceğiniz bir diğer şey de onu kurtarma modunda açmaktır. Bunun için telefonu açma - kapama tuşu, yani Power tuşuna basıp, aynı anda ses açma tuşuna da basmalısınız. Sonrasında karşınıza yeni bir ekran gelecektir. Bu ekranda ses açma kısma tuşları ile yukarı aşağı hareket edebilir ve Sistemi Yeniden Başlat butonuna geldiğinizde Power tuşuna basabilirsiniz. Power tuşu bu noktada OK tuşu yerine geçmektedir. Ancak tıpkı Hard Reset yönteminde olduğu gibi, kurtarma modunda da telefonunuzun marka ve modeline göre işlem şekli değişiklik gösterebilir. Bu nedenle yine internet üzerinden basit bir arama yaparak kurtarma modu bilgilerine ulaşabilir ve işlem gerçekleştirebilirsiniz.
 • Telefonunuz açıksa; ama yapmış olduğunuz işlemlere cevap vermiyorsa, önbelleğini silerek bu sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için telefonu, biraz önce yaptığınız gibi kurtarma modunda açmalı ve sonrasında ses tuşları ile hareket ederek Önbellek Bölümünü Sil butonunu tıklamalısınız. İşlem sonrasında önbellek silinecektir. Ardından Telefonu Yeniden Başlat butonuna tıklayarak kurtarma modundan çıkabilirsiniz.
 • Çöken Android telefon nasıl kurtarılır sorusunun son yanıtı ise onu fabrika ayarlarına döndürmektir. Bu işlem çöken telefonunuzu satın aldığınız ilk günkü haline getireceği için içerisinde bulunan tüm dosyalarınızın silineceğini unutmamalısınız.
Peki Android telefon fabrika ayarlarına nasıl döndürülür?
 1. İlk olarak telefonunuzu kurtarma modunda açın.
 2. Veri / Fabrika Sıfırlama Wipe butonunu seçin.
 3. Karşınıza çıkacak yeni ekranda, telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak istediğinizi onaylayın.
 4. Ses tuşları ile hareket ederek Sistemi Şimdi Yeniden Başlat butonuna tıklayın.
Bu işlem sayesinde telefonunuz, onu aldıktan sonraki ilk haline döner, ama işletim sisteminiz güncelleme ile yükseltilmişse yükseldiği şekli ile geri gelecektir. Eğer işletim sistemini de sıfırlayarak her şeyin ilk günkü halini almasını istiyorsanız telefonunuzda SD kart yuvası bulunduğundan emin olun. Ayrıca üretici firmanın da telefonunuz için bir ROM geliştirmiş olması gerekiyor. İşlem sırasında yine tüm dosyalarınızın silineceğini unutmamalısınız.
 1. Telefonunuzun markasının sahip olduğu Web sitesine girin ve sonra buradan, telefonunuza uygun ROM'u bularak indirip SD kartınıza kaydedin.
 2. SD kartınızı telefonunuza takın.
 3. Telefonunuzu yine kurtarma modunda açın.
 4. Güncelleştirmeleri SD Karttan Yükle butonunu tıklayın.
 5. SD kartınızdan, içerisinde telefonunuzun bulunduğu ROM dosyasını seçin.
 6. İşlem tamamlandığında, Sistemi Şimdi Yeniden Başlat butonuna tıklayın.
Çöken Android telefonu kurtarma adına yapılabilecek çok sayıda işlem bulunmaktadır. Bu yöntemlerle donanım hariç, tüm sorunlarınızı çözebilirsiniz.

Android telefon neden çöker, çöken Android telefon nasıl kurtarılır, çöken Android telefonu kurtarma.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

DMCA.com Protection Status
Üst