Kayıt ol
  • Sosyal Medya Hesaplarımız:

Black Friday (Kara Cuma) Nedir?

Adanalı

sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs
Yönetici
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,392
Mesajlar
4,719
Çözümler
5
Reaksiyon puanı
1,283
Puanları
113
Konum
Adana
Cinsiyet
Erkek
Black Friday (Kara Cuma) Nedir?

Şükran günü özellikle ABD, Kanada, Karayipler ve Liberya'da 300 yıldan fazla zamandır kutlanan resmi tatil günüdür. Geçen yıla ve hasata şükür etmek amacıyla asırlar öncesinde kutlayanmaya başlamıştır. Her yıl Kasım ayının son perşembesi aileler bir araya gelir ve kutlama yapılır. Cuma günü tatil olduğu için çoğunluk bir kesim alışveriş yapmaya çıkarlar. İkinci dünya şavaşından sonra ABD'de refah düzeyi arttı bu sebepten dolayı da tüketimde hayli hızlandı. 1950 yıllında Şükran gününden sonraki gün tatil olup herkes alışverişe çıktığı için alışveriş yapılan yerler daha fazla kar etmek ve müşteri çekmek amacı ile indirimler uyguladı.

Şükran günlerinden mağazalar o kadar çok kar ettiler ki buna Kara Cuma dediler. Bunun herhangi bir din, gün ya da başka bir şey ile alakası yoktur. Tek sebebi muhasebe zararla ''kırmızı'' kâr ise siyah yazılırdı. Kara cuma kelimesi tepki çektiği için 1960 lı yıllarda ''Büyük Cuma'' olarak adlandırıldı. Fakat işe yaramadı. Aslında Kara Cuma denmesinin diğer bir sebebi de o gün trafiğin felç olmasına, insanların ezilmesine, kavga ve gürültüye de hatta can kayıplarına yol açtığı için Kara Cuma adı bu şekilde kaldı.

Kısacası Kara Cuma geleneği tamamen ABD de yetişen ve gelişen bir gelenektir. Ne islam ile nede başka bir din ile alakası vardır. Sadece o zamanın şartları için hasat kutlaması yapılmaktaydı ve gelenek yıllarca devam etti.

Kaynak:
Değerli ziyaretçimiz, içeriği görüntüleyebilmek için lütfen Giriş yap veya Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

DMCA.com Protection Status
Üst