Kayıt ol
  • Sosyal Medya Hesaplarımız:

Arkadaşlık önemlidir

Adanalı

sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs
Administrator
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,398
Mesajlar
4,884
Çözümler
5
Reaksiyon puanı
1,324
Puanları
113
Konum
Adana
Cinsiyet
Erkek
Arkadaşlığın önemi. Hayatta bir çok insanla tanışırız ve kaynaşırız. Ama bazıları sizin çok yakın arkadaşlarınız yani dostlarınız olur. Önemli olan bu konuda arkadaşlarınızı iyi seçmeniz yani sizi yanlış yere çekecek veya sizin kötülüğünüzü isteyecek kişileri hayatınıza almamanız gerekir.

"İyi bir arkadaşı olanın aynaya ihtiyacı yoktur" bu söz gerçekten arkadaşlık anlamında gerçekten önemli bir sözdür ve çok derin anlam ifade etmektedir. Bu sözde anlatılmak istenen arkadaşlarınızı seçerken gerçekten çok dikkatli olmanız gerekmektedir ve gerçekten yüzünüze her güleni size yakın hissetmeyerek, sizin gibi iyi düşünen veya sizi ala kötü yola sokmayacak insanlarla arkadaşlık bağı kurmanız gerekir. Zaten Dinimizde de bu konu vardır ve Allah insanların kötü kişilerle ve kendi çıkarlarını düşünerek başkalarının düşüncelerini hiçe sayan insanlardan uzak durmaları gerektiği konusunda insanları gerçekten çok fazla uyarmaktadır. Düşündüğünüz zaman gerçekten bu hayatta size faydalı veya faydasız bir çok insan tanırsınız ama gerçek kişiler yani gerçek anlamda size sevgisini veren ve her koşulda sizin yanınızda olan kişiler sizin gerçek arkadaşlarınızdır. “ Nerdesin, yanan alnımı Müşvik avuçlarında dinlendirecek meçhul arkadaş” bu sözde de bu hayattaki yalan arkadaşlara adeta bir yakarışta bulunarak gerçek arkadaşların, kendi çıkarları için başkalarını satan insanlardan olmayan gerçek anlamda dostların nerede olduğu konusunda bir istekte bulunulmaktadır. Bu söz aslında gerçekten bu yalan arkadaşlara çok iyi bir yakınmadır ve bu anlamda insanlar artık sahte arkadaşlardan kurtulmak ve kendileri için gerçek arkadaşların olmasını istemektedirler. İnsanlar bazen bu hayatın güzel zannettikleri ama aslında kendileri için ne kadar kötü olan davranışların farkına bile varmazlar ve bu bakımdan da arkadaşım dedikleri kişilerin düşüncelerini hiçe sayarak ve bu bakımdan çok yanlış bir durumun pençesine takılıp kalırlar. Dinimizde de bu durum gerçekten çok kötü görünmekte ve bu bakımdan insanlar Kuranda da bu konu hakkında uyarılmaktadır. Arkadaşlarının düşüncelerini hiçe sayarak onları kendi çıkarları için satan insanlar Allah katında gerçekten kötü olarak nitelendirilirler.

Mevlana’nın bir sözünde "Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim" sözü de bu anlamda gerçekten arkadaşlık konusunun hayatımızda ne kadar önemli olduğu çok ciddi bir şekilde ifade edilmektedir…
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

DMCA.com Protection Status
Üst