Kayıt ol
  • Sosyal Medya Hesaplarımız:

Alzheimer nedir?

Adanalı

sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs
Yönetici
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,392
Mesajlar
4,719
Çözümler
5
Reaksiyon puanı
1,283
Puanları
113
Konum
Adana
Cinsiyet
Erkek
İnsan beynindeki hatıraları, anılar ve öğrenilmiş yetileri günden güne silen, size geride unutkan bir insan bırakan hastalığın adıdır Alzheimer hastalığı. Günümüzde Alzheimer (alzaymır) hastalığı ile mücadele eden insan sayısı günden güne artmaktadır. Özellikle yaşlı bireylerde kendini gösteren bu hastalığa biraz daha yakından bakalım.

Alzheimer nedir?

Alzaymır hastalığı kısacası unutkanlıktır. Hatta o kadar ileri derece bir unutkanlıktır ki bir gün uyandığınızda yanınızda yatan eşinizi bile hatırlayamama tıpkı filmlerde olduğu gibi ben neredeyim, sen kimsin ve neden yanımda yatıyorsun gibi cümleler kurmanız içten bile değil. Tıbbi olarak anlatmak gerekirse beynin günbegün hafıza ve depolama fonksiyonlarını yitirmesidir.

Alzheimer (alzaymır) hastalığı belirtileri nelerdir?

Pratik hesap ve işlemleri artık kolayca yapamıyorsanız, artık daha fazla unutmaya başlıyor ve kısa kısa notlar alıyorsanız, eskiden çok iyi bildiğiniz yolları ya da tarifleri artık daha zor hatırlıyorsanız, karakter ve ruh hallerinizde değişmeler var ise, çok basit konularda bile karar verirken zorlanıyorsanız maalesef sizde de alzheimer belirtileri başlamıştır.

Alzheimer testi nedir?

Çok basit 20-25 sorudan oluşan bu test sayesinde en azından Alzheimer hastalığı sizde baş göstermiş mi anlayabilirsiniz. Teste verdiğiniz cevaplara göre siz de kendinizi en azından bir ön değerlendirmeden geçirmiş olacaksınız. Alzheimer testi için buraya bakabilirsiniz.

Alzheimer tedavisi nedir?

İşin özü alzaymır hastalığı tedavisi maalesef yoktur. Bu noktada hayati önem taşıyan nokta ise bu hastalığın teşhisinin erken konulması ve ilerlemesinin engellenmesidir. Yani amaç ilerleyen dönemlerde hastanın yaşam kalitesini en üst noktada tutmaktır. Şu anda tedavisi olmaması ilerleyen zamanlarda bu hastalığa çare bulunamayacağı anlamına da gelmiyor. Şu anda alzaymır tedavisi için ışık verici çalışmalar bilim adamları tarafından sürdürülmektedir.

Alzheimer için şifalı bitkiler

Doğa ananın alzheimer hastaları için sunduğu bazı hediyeler yok değil. Alzaymır hastalığı için şifalı bitkiler daha çok hafızayı güçlendirme amaçlı kullanılan bitkilerdir. Bu bitkiler ise horsebalm bir diğer adıyla monarda, biberiye, brezilya kestanesi, bakla, karahindiba, çemen otu, ginko, adaçayı, ısırgan otu ve gotu kola otudur.
Son bir hatırlatma ise sürekli beyin egzersizleri yaparak, bulmaca çözerek ve hafızamızı tazeleme amaçlı zorlarsak alzheimer hastalığına karşı bireysel anlamda en etkin savaşı vermiş oluruz.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

DMCA.com Protection Status
Üst