Kayıt ol
  • Sosyal Medya Hesaplarımız:

Akıllı Telefonların Radyasyon Tehlikesi

Adanalı

sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs
Yönetici
10
Katılım
9 Haziran 2018
Konular
1,392
Mesajlar
4,719
Çözümler
5
Reaksiyon puanı
1,283
Puanları
113
Konum
Adana
Cinsiyet
Erkek
Her akıllı telefon kullanıcısının aklında akıllı telefonlar radyasyon yayar mı sorusu bulunmaktadır. Teknolojik cihazların birçoğunda olduğu gibi akıllı telefonların da radyasyon yayması mümkün olmaktadır. Ancak, akıllı telefonların neredeyse tamamının insan sağlığına zarar verecek nitelikte radyasyon yayması mümkün değildir. Teknolojik cihazların birçoğunda olduğu gibi akıllı telefonların da radyasyon yayması mümkün olmaktadır. Ancak, akıllı telefonların neredeyse tamamının insan sağlığına zarar verecek nitelikte radyasyon yayması mümkün değildir.

Bir insanın radyasyonun etkilerini yaşaması için uzun süre boyunca radyasyona maruz kalması gerekmektedir. İnsanların yanlarında sürekli olarak akıllı telefon taşıdıkları düşünüldüğünde radyasyon ihtimaline dikkat etmeleri gerekmektedir. Akıllı telefonların radyasyon yayma ihtimaline karşılık uzun süreli konuşmalarda kulaklık takılması önerilmektedir. Akıllı telefonların yaydığı radyasyonların oranı SAR değeriyle ölçülmektedir. SAR değerinin Avrupa Birliği'ne üye olan ülkelerde en az 2W/kg, ABD'de ise en fazla 1.6W/kg olması gerekmektedir. Bu değerlerin üzerinde olan akıllı telefonların satışına kesinlikle izin verilmemektedir. Akıllı telefon satın almadan önce telefonun marka ve modelinin yanına SAR değeri yazarak internette araştırma yapmak gereklidir.

Akıllı telefon üreticileri, her telefon için iki farklı SAR değeri belirlemektedir. Kafa ve vücut olmak üzere belirlenen iki SAR değeri içerisinde kafa için olanı her zaman daha yüksektir. Akıllı telefonların yaydığı radyasyonlara karşılık önlem alınmadığı takdirde olumsuz sonuçlarla karşılaşmak mümkündür. Yoğun miktarda radyasyona maruz kalınması halinde hücrelerin bozulması ve kanser riski söz konusu olmaktadır. Kanser hastalığının günümüzdeki en zor ve maliyeti en yüksek olan hastalık olduğu düşünüldüğünde durumun ciddiyeti anlaşılabilir.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

DMCA.com Protection Status
Üst